Życie z autystycznym dzieckiem

Autyzm jest chorobą straszna nie tylko dla dziecka nią dotkniętego, ale i dla jego otoczenia. Mimo iż jest wiele stopni autyzmu i odmian tej choroby, to każde dziecko, nawet najlżej upośledzone, wymaga specjalnego traktowania.

Jak wychować niemowlę bez bujania na rękach?

Gdy  młoda matka wraca ze swoim nowonarodzonym dzieckiem do domu, w którym już czekają jej rodzice i teściowie oraz bliższa i dalsza rodzina, by powitać nowe go członka familii i dzielną matkę, zaczyna się strofowanie i pouczanie w kwestii prawidłowego wychowywania dzieci. Strofują oczywiście babcie i ciotki, które już zęby zjadły na wychowywaniu potomstwa i […]

Uczymy dziecko czytać i pisać

Czytanie i pisanie to jedna z podstawowych umiejętności, jakie powinno posiąść dziecko w wieku przedszkolnym, a dobrze, by posiadło je jeszcze zanim uda się do zerówki. Wówczas uda się zaoszczędzić mu choć trochę stresu związanego ze zmianą środowiska i koniecznością nabywania nowych umiejętności pod okiem innych dorosłych.

Jak nauczyć niejadka jeść?

Niechęć dziecka do jedzenia to jeden z podstawowych problemów wychowawczych, z którym bardzo często borykają się młodzi, i co bardziej doświadczeni rodzice. Jeśli wychowaliśmy sobie dziecko, które bez większego problemu zje i rosół na obiad, i kotleta, i bez szemrania zje surówkę – to możemy być z siebie dumni, bo udało nam się uniknąć katorgi, […]

„Karny jeżyk” jako sposób na rozbrykane dziecko

Gdy na ekrany weszła „SuperNiania”, od razu Polskę opętała mania „karnego jeżyka” jako metody wychowawczej na niesforne dzieci. A na czym polega ta metoda?