Życie z autystycznym dzieckiem

Autyzm jest chorobą straszna nie tylko dla dziecka nią dotkniętego, ale i dla jego otoczenia. Mimo iż jest wiele stopni autyzmu i odmian tej choroby, to każde dziecko, nawet najlżej upośledzone, wymaga specjalnego traktowania.

 

Życie w domu, w którym jest takie dziecko nie jest łatwe. Przede wszystkim w takim domu musi być zachowany spokój, by dziecko autystyczne czuło się w nim bezpiecznie i przede wszystkim miało oparcie w opiekunach. Opiekunowie natomiast, powinni wykazywać się ogromnym zrozumieniem i troską. Zrozumienie w tym przypadku powinno oznaczać, że rodzice i najbliższe otoczenie takiego dziecka muszą wiedzieć absolutnie wszystko o chorobie i praktycznym z nią postępowaniu. Oprócz regularnych wizyt u terapeutów, którzy będą diagnozowali postęp w leczeniu choroby i zarządzali metody leczenia, trzeba umieć postępować z autystycznym dzieckiem także w warunkach domowych. Podstawową zasadą jest zachowanie pewnych reguł i przyzwyczajeń. Autystyczne dzieci czują się bezpiecznie, gdy zachowuje się ustalony i niezmienny rytm dnia. Gdy cokolwiek go burzy, wówczas zachwiana zostaje ich równowaga emocjonalna.

 

Autystyczne dzieci są dużo bardziej wrażliwe od tych zdrowych, ale też nie potrafią swoich emocji wyrażać we właściwy sposób. Należy mieć dla nich dużo zrozumienia, nie naśmiewać się z ich nieporadności, ułatwiać im komunikację, ale nie wyręczać ich w niej. Tak naprawdę im bardziej samodzielne będzie dziecko autystyczne, tym lepiej sobie poradzi w dorosłym życiu, choć oczywiście prawdopodobnie już zawsze będzie uzależnione od stałej opieki innych osób.

 

Dzieci autystyczne są zazwyczaj obdarzone jakimś geniuszem. Na przykład bezbłędnie liczą skomplikowane wyrażenia w pamięci, przepięknie rysują czy grają. Ten geniusz bardzo łatwo odkryć i warto go pielęgnować w takim dziecku. Czasami tylko właśnie w taki sposób dziecko będzie potrafiło wyrazić siebie i swoje emocje, nie wolno tego przegapić i należy bardzo interesować się wszelkimi jego poczynaniami. Wychowanie dziecka autystycznego jest bardzo trudne i często wydaje się rodzicom zadaniem ponad siły. Mimo to jednak,  gdy opanuje się pewne podstawowe zasady postępowania z autystykiem, wówczas reszta staje się dużo prostsza. Na pewno trzeba się jednak będzie uodpornić na dziwne pytania i spojrzenia różnych napotykanych po drodze osób, dla których autyzm wciąż jest nowością i ciekawostką.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.